Ana Sayfa  Please Click For English

 

Control Bid

Bekir Dural tarafından geliştirilmiştir. Hem Açıcının hem de Cevapçının şlem teklif etmeye yetmeyen maksimum elleri olduğu zaman Splinter Bid uygulanamayan durumlarda kullanılabilir. Açış majör rengine destek ve 15-16 toplam puanla, eğer tek parça yada şigan renginiz yoksa, 3 seviyesinde ilk minör kontrolunuzu gösterin.

R D 9     ♥ D V 8 5     A V     ♣ D 8 5 2

Bu el, 1 Pik açışına 4 Pik deklare etmek için fazla kuvvetli bir el, ama şlem teklif etmek için de yeterli değil. Bu durum 1 Pik açışına 3 Karo cevabı vererek anlatılabilir. Trefl atlandığına göre Trefl kontrolu yok demektir. Karo kontrolu, Pik desteği ve 15-16 toplam puan gösteriyor. Açıcı minimumda açış yaptıysa, 4 Pik ile manş ilan eder, ama iyi bir elle de kontrol konuşmalarını sürdürebilir, yada doğrudan şlem konvansiyonlarına geçebilir.

Rakibin araya girişleri bu konvansiyonun uygulanmasını olanaksız hale getirebilir. Örneğin, 1 Pik açışına rakip 2 Kör diye araya girdiyse, artık sizin 3 seviyesinde minör deklareniz natürel olmak durumundadır. Ancak, gene 1 Pik açışı üzerine 2 Trefl araya girişinden sonra, isterseniz 3 Karo'yu Kontrol Bid olarak kullanabilirsiniz. 1 seviyesindeki araya giriş zaten uygulamayı bozmayacaktır. 1 Kör-1 Pik-3 Trefl sekansında olduğu gibi.