Ana Sayfa  Please Click For English

 

Lebensohl

Kennet W.Lebensold tarafından geliştirildiği zannedilmiş ama kendisinin reddetmesinden sonra George A.W.Boehm tarafından 1970 yılında yayınlanarak Lebensohl adı verilmiştir.

1 Sanzatu açışına rakibin müdahalesinden sonra uygulanır. 1 Sanzatu açışına rakibin 2 seviyesinde renkle araya girişi klasik Stayman ve Transfer uygulama olanaklarını ortadan kaldırır. İşte bu durumlar için yaratılmış bir konvansiyondur. Cevapçı natürel olmayan bir 2 Sanzatu konuşmasıyla Açıcıyı 3 Trefl deklare etmeye zorlar ve elini ondan sonra açıklar. Uygulanış şeklini aşağıdaki tabloda inceleyelim. 

Açıcı

2.Oyuncu

Cevapçı

Açıklama

Açıcı

1 SA

2 Kör

Kontur
2 Pik
2 SA
3 Trefl
3 Karo
3 Kör
3 Pik
3 SA
Ceza konturu
Oyun
Lebensohl, puan limiti yok
Uzun Trefl, Manş Forsingi
Uzun Karo, Manş Forsingi
9+ OP, 4 parça Pik var, Kör keser yok
Uzun Pik, Manş Forsingi
9+ OP, 4 parça Pik yok, Kör keser yok
Pas
Pas
3 Trefl
 

Yukarıdaki tablo 2.Oyuncunun her türlü renkle araya girişine uyarlanabilir. Özetlersek ; Cevapçının 2 seviyesinde deklare edeceği bir renk uzun renk zayıf el demektir, 3 seviyesinde söyleyeceği her renk manşa davettir, rakibin araya girdiği rengin Cue-Bid’i ise, Trefl yada Karo ise Stayman, Kör yada Pik ise diğer majörün 4 parça olduğunu gösterir ve Cue-Bid renginde keser yoktur. Açıcının ikinci konuşmasında boş bıraktığımız yerlerde, Açıcı eline göre son kontrata karar verir.

Şimdi de Lebensohl uygulamasında Açıcının 3 Trefl cevabından sonra konuşmaların gelişimine bakalım. 

Açıcı

2.Oyuncu

Cevapçı

Açıcı

Cevapçı

Açıklama

1 SA

2 Kör

2 SA

3 Trefl

Pas
3 Karo
3 Kör
3 Pik
3 SA
Uzun Trefl, zayıf el
Uzun Karo, zayıf el
4 parça Pik, Kör keser var, 9+ OP
Uzun Pik, Şlem daveti
9+ OP, Kör keser var

Yukarıdaki tabloda 2.Oyuncunun araya girişi minör bir renk ise Lebensohl'dan sonra uygulanacak Cue-Bid keser gösteren bir Stayman uygulamasıdır. Ancak araya giriş 2 Trefl olduğu zaman bu Cue-Bid 4 Trefl ile yapılacağından 3 Sanzatu seviyesi kaçırılmış olacaktır. Bu nedenle buraya farklı bir yorum getirmek gerekmektedir. Müdahale renginden keser olduğuna göre doğrudan 3 Sanzatu kontratı tercih edilebilir yada Cue-Bid 3 Karo ile yapılabilir (Sn.Ferudun Cangurus'a bu öneri için teşekkürler). Rakibin 2 Trefl müdahalesi üzerine Cevapçının 2 Karo deklaresi zayıf, 3 Karo deklaresi kuvvetli el göstereceğine göre, Lebensohl'dan sonra Cevapçının 3 Karo deklaresi Trefl keseri olan bir Stayman uygulaması olarak düşünülebilir. Böyle bir durumda 4 Trefl Cue-Bid’i ise 5-5 majör dağılımı halinde uygulanabilir. Açıcı da 4 parça olmasa bile uzun majörünü deklare edecektir. 2 Trefl müdahalesinden sonraki konuşmaların gelişimini biraz daha açıklığa kavuşturmak için biraz daha geliştirerek iki aşamalı 2 Tablo halinde verelim. Aşağıdaki ikinci tablodaki uygulama tamamen bizim önerimizdir.

 Açıcı  2.Oyuncu  Cevapçı  Açıklama
 1 SA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 2 Trefl
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Kontur
 2 Karo
 2 Kör
 2 Pik
 2 SA
 3 Trefl
 3 Karo
 3 Kör
 3 Pik
 3 SA
 Ceza Konturu
 Uzun Karo, zayıf el
 Uzun Kör, zayıf el
 Uzun Pik, zayıf el
 Lebensohl
 Stayman, Trefl keser yok
 Uzun Karo, Manş teklifi
 Uzun Kör, Manş teklifi
 Uzun Pik, Manş teklifi
 4'lü Majör yok, Trefl keser yok, 9+ OP

 

 Açıcı  2.Oyuncu  Cevapçı  Açıcı  Cevapçı  Açıklama
 1 SA
 
 
 
 
 2 Trefl
 
 
 
 
 2 SA
 
 
 
 
 3 Trefl
 
 
 
 
 3 Karo
 3 Kör
 3 Pik
 3 SA
 4 Trefl
 Stayman, Trefl keser var
 5 parça Kör, 4 parça Pik
 5 parça Pik, 4 parça Kör
 4 parça Majör yok, Trefl keser var
 En az 5-5 Majör dağılımı

Rakibin araya girişi 3 seviyesindeyse, Cevapçının aynı seviyede renk deklarasyonu bir tur için forsingdir. Kontur ceza konturu değil, Sputnik olarak düşünülmelidir. Manş seviyesindeki konuşmaları manş ilanıdır, minör araya girişlerde yapılacak minör Cue-Bid’i gene Stayman’dır ancak gene en kötü ihtimalle 5-4 majör durumunda uygulanmasında yarar vardır. Açıcı da 4 parça majörü yoksa bile uzun majörünü deklare etmelidir.