Ana Sayfa  Please Click For English

 

Lebensohl

Kennet W.Lebensold tarafından geliştirildiği zannedilmiş ama kendisinin reddetmesinden sonra George A.W.Boehm tarafından 1970 yılında yayınlanarak Lebensohl adı verilmiştir.

1 Sanzatu açışına rakibin müdahalesinden sonra uygulanır. 1 Sanzatu açışına rakibin 2 seviyesinde renkle araya girişi klasik Stayman ve Transfer uygulama olanaklarını ortadan kaldırır. İşte bu durumlar için yaratılmış bir konvansiyondur. Cevapçı natürel olmayan bir 2 Sanzatu konuşmasıyla Açıcıyı 3 Trefl deklare etmeye zorlar ve elini ondan sonra açıklar. Uygulanış şeklini aşağıdaki tabloda inceleyelim. 

Açıcı

2.Oyuncu

Cevapçı

Açıklama

Açıcı

1 SA

2 Kör

Kontur
2 Pik
2 SA
3 Trefl
3 Karo
3 Kör
3 Pik
3 SA
Ceza konturu
Oyun
Lebensohl, puan limiti yok
Uzun Trefl, Manş Forsingi
Uzun Karo, Manş Forsingi
9+ OP, 4 parça Pik var, Kör keser yok
Uzun Pik, Manş Forsingi
9+ OP, 4 parça Pik yok, Kör keser yok
Pas
Pas
3 Trefl
 

Yukarıdaki tablo 2.Oyuncunun her türlü renkle araya girişine uyarlanabilir. Özetlersek ; Cevapçının 2 seviyesinde deklare edeceği bir renk uzun renk zayıf el demektir, 3 seviyesinde söyleyeceği her renk manşa davettir, rakibin araya girdiği rengin Cue-Bid’i ise, Trefl yada Karo ise Stayman, Kör yada Pik ise diğer majörün 4 parça olduğunu gösterir ve Cue-Bid renginde keser yoktur. Açıcının ikinci konuşmasında boş bıraktığımız yerlerde, Açıcı eline göre son kontrata karar verir.

Şimdi de Lebensohl uygulamasında Açıcının 3 Trefl cevabından sonra konuşmaların gelişimine bakalım. 

Açıcı

2.Oyuncu

Cevapçı

Açıcı

Cevapçı

Açıklama

1 SA

2 Kör

2 SA

3 Trefl

Pas
3 Karo
3 Kör
3 Pik
3 SA
Uzun Trefl, zayıf el
Uzun Karo, zayıf el
4 parça Pik, Kör keser var, 9+ OP
Uzun Pik, Şlem daveti
9+ OP, Kör keser var

Yukarıdaki tabloda 2.Oyuncunun araya girişi minör bir renk ise Lebensohl'dan sonra uygulanacak Cue-Bid keser gösteren bir Stayman uygulamasıdır. Ancak araya giriş 2 Trefl olduğu zaman bu Cue-Bid 4 Trefl ile yapılacağından 3 Sanzatu seviyesi kaçırılmış olacaktır. Bu nedenle buraya farklı bir yorum getirmek gerekmektedir. Yaygın uygulama, 2 Trefl araya girişe konturu keser olan bir stayman olarak kullanma şeklindedir. Başka bir değişiklik olmayacaktır, 3 Trefl cue-bid'i keser olmayan stayman olmaya devam edecektir.

Araya girişin minör bir renk olma durumunda, cevapçının 5-4 majörlerini anlatmak için de bir çözüm düşünülebilir. Majörlerin 2 ve 3 seviyesinde konuşulması mümkün olduğuna göre Lebensohl'dan sonraki majör konuşmaları bu amaçla kullanılabilir. Bu tabii ki sadece benim önerim.

 Açıcı  2.Oyuncu  Cevapçı  Açıcı  Cevapçı  Açıklama
 1 SA
 
 
 
 
 2 Trefl
 
 
 
 
 2 SA
 
 
 
 
 3 Trefl
 
 
 
 
 3 Kör
 3 Pik
 3 SA
 4 Trefl
 
 5 parça Kör, 4 parça Pik
 5 parça Pik, 4 parça Kör
 4 parça Majör yok, Trefl keser var
 En az 5-5 Majör dağılımı
 

Rakibin araya girişi 3 seviyesindeyse, Cevapçının aynı seviyede renk deklarasyonu bir tur için forsingdir. Kontur ceza konturu değil, Sputnik olarak düşünülmelidir. Manş seviyesindeki konuşmaları manş ilanıdır, minör araya girişlerde yapılacak minör Cue-Bid’i gene Stayman’dır ancak gene en kötü ihtimalle 5-4 majör durumunda uygulanmasında yarar vardır. Açıcı da 4 parça majörü yoksa bile uzun majörünü deklare etmelidir.