Ana Sayfa  Please Click For English

 

Josephin 5 Sanzatu

Grand Şlem Forsing konvansiyonu olarak da bilinir. Ely Culbertson tarafından geliştirilerek eşi Josephine’e adanmıştır. Renkte anlaştıktan sonra, Kontrol Konuşması yapılamayacak ve As sayısını öğrenmenin yararı olmayacak durumlarda Grand Şlem araştırması için uygulanır. Örneğin aşağıdaki elde;

ª R 10 9 8 7       © ---                   ¨ A R V 9 5         § A R 10

Oyunu 1 Pik açtınız ve Cevapçı 4 Pik ile manş ilan etti. Bu durumda As sayısını öğrenmenin size hiç bir yararı olmaz, 2 As bile Grand Şlem için yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda 

5 Sanzatu, kozun 3 büyük onöründen (As, Rua, Dam) kaç tanesine sahip olduğunu sorar. Cevapçı  2 büyük onörle Grand Şlem, 1 büyük onörle Şlem ilan eder. Büyük onörü yoksa 6 Trefl deklare eder.

Bu konvansiyon gerektiğinde Blackwood uygulamasından sonra da, ancak major kozlar için 6 Trefl ile  uygulanabilir (5 Sanzatu Rua sorusu olacağı için). Cevapçı büyük onör yoksa 6 Karo deklare eder, 1 büyük onörle Şlem, 2 büyük onörle Grand Şlem ilan eder.

Gördüğünüz gibi bu konvansiyonu uyguladığınız zaman zorunlu olarak şlem oynamak durumundasınız. Eğer büyük onör olmaması durumunda şlem oynamak istemiyorsanız konvansiyonu anlaştığınız rengi 5 seviyesinde deklare ederek uygulayabilirsiniz. Ortağınız büyük onörü yoksa pas geçer, 1 büyük onörle şlem, 2 büyük onörle grandşlem deklare eder.