Ana Sayfa  Please Click For English

 

Blackwood Konvansiyonları

Kozlu oyunlarda şlemler bölgesine girmek için As ve Rua sayılarını öğrenmek amacıyla uygulanan Konvansiyonlardır. 

5 Trefl  :    0-4 As

5 Karo :        1 As

5 Kör   :        2 As

5 Pik    :        3 As    

As sayısından sonra Rua sayısı da 5 Sanzatu ile sorulabilir, cevaplar aynı As cevapları gibi bir üst seviyede verilir. 

Blackwood üzerine rakip bir renk ile araya girerse, Kontur As olmadığını, Pas 1 As olduğunu, araya giriş renginden başlayarak ilk basamak 2 As, ikinci basamak 3 As olduğunu gösterir. Bu uygulama İngilizce kısaltma olarak D.O.P.I. (Double for Zero, Pas for One) şeklinde geçer. Rakip Blackwood uygulamasında kontur atarsa, Sürkontur As olmadığını, Pas 1 As olduğunu gösterir, 2 ve 3 As için birinci ve ikinci basamaklar kullanılır, bu da R.O.P.I. (ReDouble for Zero, Pas for One) olarak bilinir.

5 Trefl  :    0-3 Key Cards

5 Karo :     1-4 Key Cards

5 Kör   :     2-5 Key Cards, Koz kızı yok

5 Pik    :     2-5 Key Cards, Koz kızı var

Bazı Briççiler 5 Trefl ile 5 Karo deklarelerini ters kullanırlar. Bu nedenle Roman Key Card Blackwood dediğimiz zaman arkasına 0314 yada 1403 ekleyerek hangisinin oynanacağının belirlenmesi gerekir.

Yukarıda gördüğünüz gibi, 2-5 keycard cevabında koz kızının olup olmadığı bilgisi de verilmektedir. Diğer cevaplarda böyle bir bilgi olmadığı için, keycard cevabından sonraki en ekonomik relay bid koz kızı sorusu olarak kullanılır. Eğer koz kızı yoksa en yakın seviyede koza dönülür. Aksine, koz kızı varsa cevaplar iki farklı şekilde verilir. Eğer koz dışında bir başka Rua varsa, en ekonomik seviyede o renk deklare edilir. Koz dışında iki Rua varsa olmayan Rua'nın rengi deklare edilir. Başka Rua yoksa koz bir seviye atlanarak deklare edilir. Konuşma sekansının nasıl olabileceğini gösteren bir örnek verelim.

  Açıcı   Cevapçı   Açıklama
 1 Trefl     
 4 Pik
 5 Karo
 5 Pik
 6 Trefl
 6 Karo
 6 Kör
 6 Pik
 1 Pik
 4 NT
 5 Kör
 
 
 
 
 
 
 Cevapçı Blackwood uyguluyor
 Açıcı 1-4 keycard gösteriyor ve Cevapçı 5 Kör deklaresi ile Pik kızını soruyor.
 Pik kızı yok
 Pik kızı var, yanında Trefl Rua yada diğer iki Rua var
 Pik kızı var, yanında Karo Rua yada diğer iki Rua var
 Pik kızı var, yanında Kör Rua yada diğer iki Rua var
 Pik kızı var ama yanında diğer renklerde Rua yok

5 Trefl  :     0-3 As

5 Karo :      1-4 As

5 Kör   :         2 As kötü bir el

5 Pik    :         2 As iyi bir el

5 Trefl  :    0-4 Key Cards

5 Karo :     1-5 Key Cards

5 Kör   :        2 Key Cards

5 Pik    :        3 Key Cards

Açıcı

Cevapçı

Açıcı

Cevapçı

Açıklama

1 Pik

3 Pik

5 Karo

5 Kör

5 Karo, Karo dışında kaç Asın var sorusudur, 5 Kör cevabı Karo dışında Asım yok demektir. Cevapçı 5 Sanzatu deklare etseydi Karo dışında 2 Asım var demiş olacaktı.

Exclusion Blackwood cevapları istenirse keycard üzerinden de verilebilir. Ancak bu durumda şigan rengin As'ı cevaplara girmeyeceği için cevaplar 4 keycard üzerinden verilecektir. Cevaplar ilk basamaktan başlayarak 0-4, 1, 2, 3 keycard olarak verilebileceği gibi, 0-3, 1-4, 2 koz kızı yok, 2 koz kızı var şeklinde de verilebilir. Exclusion Blackwood’u Açıcı da, Cevapçı da uygulayabilir.

Bu konvansiyonda As sayısından sonra Grandşlem için gerekiyorsa Rua sayısı da aynı şekilde 6 seviyesinde sorulabilir. Yukarıdaki örnekte Cevapçının 5 Kör deklaresinden sonra Açıcının 6 karo deklaresi Rua sorusu olarak kullanılabilir.