Ana Sayfa  Please Click For English

 

Baron Konvansiyonu

Bir Acol konvansiyonudur. 1 Sanzatu ve 2 Sanzatu açışlarında  Cevapçı 2 Trefl ile en düşük 4 parça rengini sorar, Açıcı maksimum puanla ilk 4 parça rengini söyler minimum puanla yada tek 4 parça rengi Trefl ise 2 Sanzatu deklare eder. Sistem 2 Sanzatu açışında da aynı şekilde çalışır. 

Ancak Stayman ve Transfer uygulamalarının yaygınlaşmasıyla bu kullanım genel olarak terk edilmiştir. Şimdi Stayman ve Transfer oynayan bazı Acol oyuncuları 1 Sanzatu açışına 2 Pik cevabıyla 11-12 puanla 3 Sanzatu arayışı yada 18+ puanla 4-4 fit durumunda şlem arayışı  gösterirler. Zayıf Sanzatu açışı oynayan Acol oyuncuları için bu anlamlı bir deklarasyon olabilir. 2 Pik deklaresinde bulunan oyuncunun elinde 4 parça majör yoktur, yada şlem arıyorsa 5 parça bir rengi yoktur.  

Açıcı minimum açışla (12 OP) 2 Sanzatu deklare eder, maksimum açışla en düşük 4 parça rengini söyler. Kontrata Cevapçı karar verir. Pas veya 3 Sanzatu deklare ederse kontrat tamam demektir. Yeni bir renk 4-4 fit arayışının sürdüğünü gösterir. Basit destek manş isteğidir. Bir üst seviyede renk değişikliği destek gösterir, ilk kontrol konuşması ve şlem teklifidir.  

Aynı konvansiyon 2 Sanzatu açışlarında 3 Pik cevabı ile 4-4 fit bulmak ve şlem oynamak için uygulanır. Açıcı minimumsa 3 Sanzatu, maksimumsa en düşük 4 parça rengini deklare eder.